Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου 2012

Ο Βεροιώτης Κώστας Τσαρτσαρής πολύ κοντά σε ένα μεγάλο ρεκόρ!!!

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ το βράδυ (22:00) για την πρεμιέρα του Top – 16 της Ευρωλίγκας, όντας πρώτος στα ριμπάουντ με 36.4 κατά μέσο όρο και τα λάθη με 16.3 ανά αγώνα στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.
Μάλιστα, ο Στεφάν Λάσμε ήταν πρώτος στα μπλοκ με 2.6 κατά μέσο όρο, κάνοντας μια τουλάχιστον μία τάπα σε οκτώ συνεχόμενα ματς. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης που είναι αμφίβολος για να αγωνιστεί κόντρα στους Λιθουανούς είχε κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο του MVP της εβδομάδας εναντίον της Ζαλγκίρις στην πρώτη του χρονιά στην Ευρωλίγκα. Ο «Σόφο» είχε πετύχει τότε 25 πόντους με 10/12 σουτ σε 25 λεπτά συμμετοχής για να συγκεντρώσει 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε μια νίκη του Ολυμπιακού με 78-69. ΟΚώστας Τσαρτσαρής απέχει πέντε τρίποντα από το να φτάσει τα 100 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα.